Aktuální a praktické využití Anona-Graviola

21.06.2012 09:05

Farmaceutické společnosti a univerzity nadále zkoumají a pokouší se o syntézu těchto důležitých rostlinných chemikálií z Annona rostlin do nových chemoterapeutických léčiv. Výzkum Gravioly se ubírá po stejné cestě jako další známé protirakovinné drogy Taxol. Výzkumníci nejprve objevili protinádorové účinky v kůře stromu tisu a trvalo třicet let výzkumu mnoha farmaceutických firem, univerzit a vládních agentur než FDA schválila Taxol jako lék, který mohl byl prodán onkologickým pacientům. S Graviolou to trvalo výzkumníkům téměř 10 let než úspěšně syntetizovali (chemicky reprodukovali) hlavní protinádorovou chemickou látku annonacin. Nyní mají vědci možnost znovu tuto chemikálii a několik dalších účinných acetogeninů zkoumat v laboratoři a chemicky změnit tak (aniž by ztratily některou z protinádorových účinků), aby mohly být patentovány a vytvořen nový patentovaný lék na rakovinu, protože přirozeně se vyskytující rostlinné chemikálie, nemůžou být patentovány. Zatím se vědcům nedaří změnit chemikálie, tak aby mohly být patentované, jelikož ztratí hodně ze svých protinádorových účinků.

Do té doby, mnoho pacientů s nádorovým onemocněním a lékaři nechtějí čekat a uživají přírodní list a stonek Gravioly (s více než 40 zdokumentovanými přirozeně se vyskytujícími acetogeniny včetně annonacinu) jako doplňkovou léčbu rakoviny. Koneckonců, Graviola má dlouhou historii bezpečného používání jako bylinný lék po mnoho let, a výzkumy naznačují, že protinádorové acetogeniny jsou selektivně toxické pouze na nádorové buňky při nízkých dávkách. Zatímco výzkum potvrzuje, že se tyto protinádorové acetogeniny objevili ve velkém množství v ovocných semenech a kořenech Gravioly, různé alkaloidy chemických látek v semenech a kořenech ukázaly být neurotoxické. Vědci se domnívají, že tyto alkaloidy mohou být spojeny s onemocněním atypické Parkinsonovy choroby v zemích, kde jsou semena užívána jako společný bylinný lék proti parazitům. Proto se semena Gravioly nedoporučují v této době.

Léčebná dávka Graviola listu (která nabízí stejně vysoké množství acetogeninů jako kořen a téměř stejně jako semeno) má být 2-3 g přijatých 3 až 4 krát denně. Graviola výrobky (kapsle a tinktury) jsou široce dostupné na trhu v USA  a nyní i nabízeny v obchodech se zdravou výživou. Jako jeden z mechanismů Gravioly je vyčerpání ATP energie pro rakovinné buňky. Nedoporučuje se kombinovat s dalšími doplňky a přírodními produkty, které zvyšují nebo zlepšují buněčné ATP, ktré mohou snižovat účinek Gravioly. Hlavní doplněk, který zvyšuje ATP je tzv. antioxidant koenzym Q10,  proto je třeba se vyhnout společnému užití s  Graviolou.

Tradiční Příprava: terapeutická dávka se uvádí, že 2 g třikrát denně v kapslích nebo tabletách. Standardní infuze (jeden šálek 3x denně) nebo tinktura 04:01 standardu (2-4 ml třikrát denně) může být nahrazen v případě potřeby.

Kontraindikace:

  • Graviola prokázala děložní povzbuzující účinkem na studii se zvířaty (potkani), a proto by neměl být podáván během těhotenství.
  • Graviola má hypotenzní, vasolidační a kardiodepresivní činnost ve studiích na zvířatech a je kontraindikována u lidí s nízkým krevním tlakem. Lidé, kteří užívají antihypertenziva, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat Graviolu.
  • Graviola prokázal významné vlastnosti vitro antimikrobiální. Chronické, dlouhodobé užívání této rostliny může vést k vymírání přátelských bakterií v trávicím traktu kvůli jeho antimikrobiální vlastnosti. Doplnění stravy o probiotika a trávicí enzymy je vhodné, pokud se tato rostlina používá déle než 30 dnů.
  • Graviola prokázala emetické vlastnosti v jedné studii se zvířaty s prasaty. Velké jednotlivé dávky může způsobit nevolnost nebo zvracení. Pokud k tomu dojde je potřeba snížit spotřebu.
  • Jedna studie s krysami, kterým byl podáván extrakt z kůry intragastricky (při 100 mg / kg) vykázala nárůst dopamin, norepinefrinu, a činnost monoaminooxidázy, stejně jako inhibici uvolňování serotoninu v stresem vyvolaných potkanů.
  • Alkohol výtažky z listů Graviola neprokázaly žádné toxické účinky nebo nežádoucí účinky u myší 100 mg / kg, ale v dávce 300 mg / kg, bylo pozorováno snížení explorační chování a mírné břišní zúžení. Pokud k útlumu nebo ospalosti dojde, je třeba snížit užívané množství.

Lékové interakce: Nejsou hlášeny. Graviola však může potencovat antihypertenzní a srdeční tlumivé léky. Může zvýšit účinek antidepresiv a interferovat s MAO-inhibitory drog. Viz výše kontraindikace.

Graviola je jistě slibný přírodní prostředek, který znovu zdůrazňuje význam zachování zbývajícího ekosystémy deštného pralesa. Mnoho lidí věří, že lék na rakovinu a mnoho dalších nemocí je skutečně uschován v rostlinách deštného pralesa. Měli bychom tedy přijmout nezbytná opatření k ochraně našich zbývajících deštných pralesů před zničením.